Bernstein, Edward (1850-1932) Německý socialistický teoretik. Pocházel z rodiny berlínského železničního inženýra. V roce 1872 vstoupil do Sociálně demokratické strany a brzy se stal jedním z jejích vůdčích novinářů. Protisocialistické zákony jej přinutily k emigraci do Anglie, kde byl silně ovlivněn fabianismem. Po návratu do Německa se stal jedním z hlavních obhájců REVISIONISMU, což vyvolalo vášnivé spory, neboť byl (společně s KAUTSKÝM) považován za dědice MARXE a ENGELSE.
Jako poslanec říšského sněmu se postavil proti první světové válce a vystoupil ze Sociálně demokratické strany. Přestože se do strany i do říšského sněmu vrátil, jeho vliv ke konci života značně zeslábl.
Ve svých raných dílech se Bernstein pokoušel, jak to sám vnímal, zmodemizovat Marxovy ideje ve světle současného sociálmno vývoje. Svůj pohled shrnul ve výroku: "Rolníci neupadají, střední třída nemizí, krize se neprohlubuje a bída a zotročení nenarůstají." Na základě důkladného sledování dobových trendů a statistik tvrdil, že se kapitalismus vytvořením kartelů a monopolů stabilizoval. Ale zatímco moc se koncentrovala, vlastnictví se naopak prostřednictvím institucí typu akciových společností rozšířilo na stále větší okruh lidí. Zároveň se zvýšily reálné mzdy a rozrostla se střední třída. Politickým a intelektuálním završením těchto skutečností byla možnost chápat socialismus jako dědice liberalismu: kapitalismus se ukázal dostatečně adaptabilní a skýtal naději, že se postupně přemění v socialismus, který se měl stát více či méně pokojným dědicem plně rozvinutého kapita.lismu. Bemstein měl ve svém myšlení až extrémní sklony k empirismu - do značné míry na základě odmítnutí Hegela a jakéhokoli dialektického přístupu. Neplodnost jeho positivistických názoru ho vedla k hledání zvláštní morální základny socialismu, kterou našel v KANTOVĚ filosofii, k jejímuž oživení tehdy docházelo. Bemsteinovo oblíbené úsloví bylo, že hnutí je všechno, cíl nic. Jeho přednost spočívala v detailním pozorování současných trendů a silném smyslu pro morálku. Jako myslitel byl však výrazný eklektik a svá pozorování nedokázal interpretovat ve světle jakékoli systematické a souvislé teorie (viz SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE). DTMcL

odkazy
t Bemstein, E.: Evolutionary Socialism (1898). New York: Schocken, 1961.
_: Předpoklady socialismu a úkoly sociální demokracie, přel. E. Machač. Praha: Knihovna Samostatnosti, 1902.